У зв’язку з вимогами законодавства, що регламентує відносини між органами виконавчої влади, виробниками, продавцями (постачальниками) та споживачами готової продукції та послуг і визначає правовий порядок забезпечення якості продукції, що виробляється, знаходиться в обігу, імпортується, експортується та послуг, що надаються,виробникам необхідно підтвердити якість своєї продукції на ринку. Показники якості продукції та послуг (далі – продукції) регламентуються в нормативних документах – технічних регламентах та/або державних стандартах України (ДСТУ), а в разі їх відсутності - в технічних умовах на продукцію.
Технічні умовиналежать до документів нормативного характеру, так як інформація, надана в цьому документі, містить норми та правила, яких необхідно дотримуватись в процесі реалізації технологій виготовлення, маркування, транспортування та зберігання продукції, а також в процесі надання послуг.
Документ «Технічні умови» (ТУ) розробляється в таких випадках:
- вимоги до продукції, що виготовляється, не регламентовані в нормативних документах загального характеру (ДСТУ або технічному регламенті);
- виробник, внаслідок особливостей його підприємства, виготовляє продукцію, яка відрізняється за своїми показниками від норм ДСТУ або технічногорегламентуна аналогічну продукцію. Ця можливість, безумовно, не стосується показників безпечності продукції для її споживачів.
Відійти від норм при розробціТУ не значить не дотриматись їх, але значить доповнити, деталізувати.
Технічні умови розробляються за принципом: в ТУ повинно бути записано необхідне та виконуватися записане.
Наша країнапрагне застосовувати європейський принцип ринкових відносин - товар не повинен надходити на ринок (в реалізацію), якщо не існує нормативного документа, який міг би стати доказом того, що даний товар є якісним та виготовлений у відповідності з установленими нормами.
Якщо дотримання норм при виготовленні продукції неможливо підтвердити технічним регламентом або ДСТУ, на допомогу приходить такий документ, як технічні умови.
ТУ на продукцію, як правило, містять інформацію про виготовлення конкретної продукції , розробляється документ лише на окремий вид виробу або на групу виробів.
ТУ на продукцію розробляються з урахуванням особливостей конкретного виробництва на конкретному підприємстві.
Саме через ТУ, розроблені, узгоджені та затверджені у встановленому порядку, реалізуються вимоги ДСТУ та технічних регламентів, що є нормативною базою підтвердження відповідності продукції.
До розробкиТУ треба відноситися з повним розумінням важливості цього документу, особливо при декларуванні відповідності на основі власної доказової нормативної бази.
Наразі ТУ – основний нормативний документ на конкретний вид продукції, що забезпечує, з одного боку, права споживача на безпечну та якісну продукцію, а з іншого боку допомагає виробнику в конфліктних ситуаціях довести необґрунтованість претензій, що йому пред’являються.
Розробка технічних умов – це робота, яку важливо та необхідно довірити професіоналам своєї справи. Спеціалісти ДП «Сумистандартметрологія» мають великий досвід в розробці ТУ під індивідуальні вимоги кожного виробника, згідно умов та особливостей його виробництва.
Розробка технічних умов у відділі науково-технічного забезпечення
ДП «Сумистандартметрологія» - це завжди висока якість, короткі терміни та помірні ціни.
Також фахівці ДП «Сумистандартметрологія» проводять роботи з перевірки ТУ та змін до них і внесення цих документівдо бази даних «Технічні умови України».
У випадках, коли у виробника немає можливості утримувати власного фахівця в галузі стандартизації (нові підприємства, малий та середній бізнес) - спеціалісти ДП «Сумистандартметрологія» надають послуги виробникам щодо актуалізації фонду нормативних документів, а також можуть виконати розробку технологічних інструкцій на виробництво продукції.