ОБЛІК ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР - СПРАВА ВІДПОВІДАЛЬНА

rsz foto9

 

Підприємства агропромислового розвитку Сумської області відіграють важливу роль у виробництві сільськогосподарської продукції нашої країни. Основна діяльність агропідприємств, сільгоспвиробників, агрофірм, фермерських господарств полягає у вирощуванні пшениці, жита, сої, рапсу, кукурудзи, соняшника та інших зернових, зернобобових та олійних культур. Закон України «Про зерно та ринок зерна в Україні» визначає державну політику щодо розвитку ринку зерна в Україні, як пріоритетного сектору економіки країни. І саме його метою є забезпечення продовольчої безпеки держави, встановлення державного контролю за якістю зерна і продуктів його переробки, розвитку вільної конкуренції та інше.

topluvo

Вирощування зернових, зернобобових , олійних та інших культур - справа не із легких. Необхідно прикласти великих зусиль для того, щоб підготувати сотні гектарів землі для посіву якісного насіння , підготувати фахівців, техніку, придбати якісні паливо-мастильні матеріали. Ще складніше виростити , незважаючи на зміни погодних умов, і отримати гарний врожай, мінімізувати його втрати при транспортуванні, зберіганні та ін.

Ринок зерна – це система товарно-грошових відносин, які виникають між його суб’єктами у процесі виробництва, зберігання, торгівлі  і використання зерна на засадах вільної конкуренції, вибору напрямків реалізації зерна і визначення цін, державного контролю за його якістю і зберіганням. Метрологічне забезпечення та стан вимірювань комбінатів хлібопродуктів, елеваторів, хлібоприймальних підприємств та хлібних баз області , в цілому задовільний, бо питанням метрології протягом багатьох років приділялась певна увага.

rsz zberigannia zerna

Але на ринку зерна функціонує значна кількість суб’єктів  господарювання  різних форм власності та видів діяльності, які систематично виконують вимірювання і використовують їх результати у бухгалтерській звітності, посвідченнях про якість продукції, сировини, у технічній документації,  деклараціях  виробників, а також в інших документах. Визначення маси насіння;маси зібраного та реалізованого продовольчого, фуражного зерна та зерна технічного призначення ; геометричних  розмірів землі, споруд; об’єму придбаних та використаних паливо-мастильних матеріалів; маси та об’єму мінеральних добрив , технічних рідин; швидкості автотранспортних засобів, а також інших величин здійснюється за допомогою великого спектру засобів вимірювальної техніки (ЗВТ). Без процесів вимірювання різних фізичних величин неможливо сьогодні належне функціонування таких підприємств. Вагонні, автомобільні ваги, ваги для статичного зважування, лабораторні ваги, паливо-роздавальні колонки, мірники, метроштоки, резервуари, автомобільні цистерни для нафтопродуктів, харчових та інших рідин, спідометри, рулетки та решта інших ЗВТ використовуються майже всіма підприємствами агропромислового комплексу. Але досить повільно вирішуються питання їх повірки багатьма підприємствами.

l--avtomobilnye vesy sveda va picN11861513

Державним підприємством «Сумистандартметрологія» реалізується державна політика у сфері метрології та метрологічної діяльності у межах своєї компетенції. З метою забезпечення єдності вимірювань і простежуваності здійснюється державне регулювання стосовно вимірювань, одиниць вимірювання та засобів вимірювальної техніки у сфері законодавчо регульованої метрології. Відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну  діяльність» законодавчо регульовані ЗВТ підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту. Перелік категорій законодавчо регульованих ЗВТ, що підлягають періодичній повірці, встановлюється Кабінетом Міністрів України. ДП «Сумистандартметрологія» здійснює також повірку ЗВТ, які застосовуються поза сферою законодавчо регульованої метрології, але необхідність повірки регламентується іншими нормативно-правовими актами України, технологічною документацією та ін.

Використання неповірених, несправних, забракованих за результатами інспекційної повірки ЗВТ, порушення правил застосування ЗВТ тягне за собою відповідальність, передбачену законодавством. У разі  відсутності призначених осіб за забезпечення єдності  вимірювань , відповідальність несуть керівники підприємств.

Причинами порушень підприємствами процесів виконання вимірювань та використання їх результатів є :

-необізнаність з вимогами чинного законодавства, нормативно-правових актів і  нормативних документів у галузі метрології;

-незабезпеченість повному обсязі ЗВТ;

-застосування неповірених , несправних ЗВТ;

-порушення правил експлуатації ЗВТ;

-використання недостовірних результатів вимірювань;

-недосконалість обліку ЗВТ;

-співпраця з недобросовісними посередницькими структурами;

-робота у тіньовому полі та ін.

Повірка ЗВТ після ремонту проводиться безпосередньо перед випуском приладів з ремонту. Тому керівникам підприємств агропромислового розвитку, які користуються послугами ремонтних та обслуговуючих ЗВТ організацій, фізичних осіб - підприємців , радимо звертати увагу на:

-  наявність документів щодо  видів їх діяльності ;

-  наявність повірених еталонів, які використовуються під час ремонту, технічного,сервісного обслуговування;

-  якість виконаних робіт (забезпечується обов’язковим наданням ЗВТ на повірку після ремонту);

-  оформлення відповідних документів.

Недостатня активність з пред’явлення ЗВТ у повірку спостерігається на підприємствах Великописарівського, Краснопільського, Липоводолинського та інших районів області.

Метрологічні характеристики приладів повинні відповідати певним вимогам протягом встановлених міжповірочних інтервалів. Висновки стосовно подальшої експлуатації ЗВТ виносяться повірниками на стадії проведення їх повірки.

За зверненнями заявників до ДП «Сумистандартметрологія»,проводяться повірочні роботи, у встановленому порядку. Підприємство має необхідну еталонну та технічну базу, фонд нормативної документації, а також кваліфікованих працівників, які за своїм статусом є повірниками, пройшли навчання і атестовані у встановленому порядку.

Тому рекомендуємо керівникам підприємств призначити відповідальних осіб за забезпечення єдності вимірювань у своїх господарствах, агрофірмах та ін., вдосконалити систему обліку ЗВТ , завчасно підготувати прилади до їх повірки,вирішити питання повірки засобів вимірювальної техніки з метою забезпечення достовірних результатів вимірювань та їх використання у своїй діяльності.

При зверненні заявників з питань повірки приладів до ДП «Сумистандартметрологія», необхідно зазначити повну назву підприємства, код ЄДРПОУ, юридичну адресу та адресу місця експлуатації приладів, а також їх типи і кількість. Зручним для Вас способом, Ви отримаєте договір ( у разі першого звернення ), рахунок для сплати, консультацію з питань оформлення графіку проведення періодичної повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки з метою його подальшого затвердження. Повірка засобів вимірювальної техніки, здійснюється за допомогою еталонів, які доставляються до місць експлуатації приладів як транспортом центру , так і транспортом заявника.

Запрошуємо Вас до співробітництва на прозорій основі!Консультації за телефоном 33-40-76.