Як зміниться контроль за якістю українських продуктів?

У травні місяці 2017 року Верховна Рада України ухвалила Закон “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин”, який було розроблено за допомогою експертів проекту Європейського Союзу "Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні".

Закон встановлює вимоги до організації державного контролю харчових продуктів, кормів та тварин представниками єдиного компетентного контролюючого органу. У проекті визначені загальні вимоги до здійснення державного контролю з метою перевірки виконання операторами ринку харчових продуктів, кормів, тварин вимог законодавства у сфері безпечності харчових продуктів та кормів, здоров’я та благополуччя тварин.

За новими правилами функції з організації та проведення перевірок остаточно передаються до єдиної державної установи – Держпродспоживслужби. Раніше вона не могла робити цього без погодження з Мінагрополітики, що створювало додаткові труднощі та збільшувало час реагування на звернення та скарги громадян, а недобросовісні підприємці тим часом продовжували працювати. Тепер дублювання функцій між державними органами буде усунено.

Революційним є також запровадження ризик-орієнтованого підходу до перевірок. Це означає, що чим нижчий рівень ризику, який становить продукція та діяльність конкретного підприємства, тим із меншою частотою компетентний орган його перевірятиме. До високого ступеню ризику належать виробники та продавці м’яса, молока, яєць, риби, до низького – хлібобулочних виробів, олії, соків тощо. Також рідше зустрічатимуть інспекторів сумлінні підприємці, які успішно пройшли попередні перевірки і щодо яких немає скарг.

Ще однією вкрай важливою нормою є право інспектора Держпродспоживслужби використовувати аудіо- та відеозйомку під час роботи, а також зупиняти небезпечне виробництво на строк до 10 днів без рішення суду. Це дасть змогу швидко зупинити потік харчів, що потрапляють для продажу та загрожують людям. Результати усіх інспекцій будуть оприлюднюватися на сайті служби, що дозволить досягнути максимальної прозорості процедури.

Чи постраждають підприємці?

Новий закон викликає побоювання в українських виробників, втім, фахівці запевняють, що підстав для цього немає. За словами експертів, нова система створює достатньо лояльні умови для роботи бізнесу.

«Перевірка здійснюватиметься без попередження, але відповідно до затвердженого вичерпного (заздалегідь відомого оператору ринку) переліку питань. Нового підходу варто побоюватися лише тим, хто не приділяє належної уваги безпечності харчових продуктів, їх перевірятимуть частіше», – говорить заступник керівника проекту ЄС «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні» Яна Добідовська.

Також законотворці приділили увагу боротьбі з корупцією: запроваджується громадський нагляд над Держпродспоживслужбою, а один і той самий інспектор не зможе двічі поспіль перевіряти підприємство. До того ж вводиться механізм відшкодування збитків у разі неправомірних дій або рішень держінспекторів. Під час відбору зразків продукції для лабораторних досліджень держава також оплачуватиме вартість одного такого зразка, а виробник отримає другий зразок – для паралельної незалежної експертизи.

За словам міністра аграрної політики та продовольства України Тараса Кутового, завдяки цьому закону виробникам української продукції буде набагато простіше вийти на зарубіжні ринки, а українці отримають можливість купувати харчові продукти з європейським рівнем безпечності.

Цей Закон набуває чинності з 04.04.2018 р.

 

jakist produkcii