До уваги покупців, керівників ринків області та суб’єктів господарювання

Багатьма виробниками плодоовочевої, м’ясомолочної продукції, виробниками різних видів напоїв, хлібобулочних виробів та напівфабрикатів на стадіях розробки та виготовлення продукції здійснюється комплекс заходів з метою реалізації у подальшому продукції, яка б відповідала за  показниками якості та безпеки  вимогам національних, міжнародних стандартів та інших нормативних документів. І дуже важливо забезпечити якість і безпеку продукції на стадіях оптової і роздрібної її реалізації, додержуючи умови її зберігання, і не порушуючи правила торгівлі.

Що ж відбувається у реальному житті ? У зв’язку із неодноразовими мораторіями на проведення державного ринкового нагляду, метрологічного нагляду у різних галузях економіки, реалізатори продукції все частіше плутають поняття «метрологічний нагляд» і «повірка засобів вимірювальної техніки», тобто вважають, що виконувати  вимоги  законодавства не є обов’язковим.

soviet trade3

Відносини, що виникають у процесі провадження метрологічної  діяльності, регулює Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Метрологічна система України створює необхідні засади для забезпечення єдності вимірювань у державі.Торговельно-комерційні операції та розрахунки між покупцем і продавцем є одним із видів діяльності сфери законодавчо регульованої  метрології. Тому, у ній повинні застосовуватися засоби вимірювальної техніки, які  відповідають вимогам щодо точності, регламентованим до таких засобів, у встановлених умовах експлуатації. Зважувальні прилади, гирі, рулетки та інші засоби вимірювальної техніки ( ЗВТ), що перебувають в експлуатації, підлягають  періодичній  повірці та повірці після ремонту. Окрім цього, можуть  проводитись такі види  повірок , як :

- позачергова ( за потреби заявника пересвідчитися у придатності приладу до застосування, або  пошкодження відбитка повірочного тавра чи втрати свідоцтва про повірку,  а також під час  введення в експлуатацію  ЗВТ );

-  інспекційна ( під час  здійснення  метрологічного нагляду );

- експертна ( у разі  виникнення спірних питань щодо  метрологічних  характеристик , придатності  до  застосування і правильності експлуатації  ЗВТ… ).

Вимоги до продуктів  харчування, до промислової продукції на сьогоднішній день досить високі. Стихійна торгівля рибною, молочною продукцією, ковбасними та кондитерськими виробами, без належного лабораторного контролю, відповідних  супровідних документів ставить  під загрозу життя покупців, у тому числі  дітей і людей похилого віку. А якщо покупцям відпускається  товар  невірною  вагою, місткістю та ін.– це взагалі є недопустимим. Іноді продавцями товару використовуються не повірені або несправні ваги та гирі . За  рахунок порушень умов експлуатації ваг, невірної установки їх за рівнем, застосуванням різноманітних пристроїв, що спотворюють їх покази, похибка ваг може перевищувати допустиму у 5-20 разів. Траплялись випадки експлуатації кілограмових гир фактичною масою 670-950 грамів. За високих цін на продукцію, суттєво збільшується  вартість товару і страждає споживач.  Порушники правил застосування засобів вимірювальної повинні нести відповідальність відповідно до діючого законодавства.

Перелік  категорій законодавчо регульованих засобів  вимірювальної  техніки, що підлягають  періодичній  повірці,  встановлено Кабінетом  Міністрів України.

Торговельно-технологічне обладнання, що використовується при організації роздрібного продажу продукції, повинно забезпечувати збереження її якості та товарного вигляду протягом всього  терміну  реалізації.

Засоби вимірювальної техніки, які використовуються під час продажу товарів, повинні бути у справному стані, мати діючий відбиток повірочного  тавра і проходити  періодичну повірку у встановленому порядку.

Кожен споживач має право перевірити точність ваги відпущеного товару. Контрольні ваги повинні розміщуватися на видному і доступному для  споживача місці. Суб’єкт господарської діяльності у торговельному залі магазину або ринку на видному та доступному місці повинен обладнати куточок споживача, де розміщуються: книга відгуків та пропозицій, витяги з правил торгівлі, адреси та номери телефонів органів, що забезпечують  державний  захист  прав споживачів та інша необхідна  інформація.

Керівникам ринків, маркетів, магазинів рекомендуємо посилити контроль за станом засобів вимірювальної техніки, що використовуються під час здійснення торговельної діяльності, а також поновити накази про призначення осіб, відповідальних за забезпечення  єдності вимірювань.

Покупцям товарів радимо бути вимогливими, пильними, обов’язково звертати увагу на  наявність відбитків повірочних тавр на ЗВТ, чи наявність свідоцтв про повірку, а також уважно спостерігати за процесами відпуску товарів та правилами застосування засобів  вимірювальної техніки у галузі торгівлі.

 

Довідки за телефоном ( 0542 ) 33-40-76            

 

Начальник відділу повірки  та калібрування

 механічних та  лінійно-кутових ЗВТ                             Павленко Ірина Олександрівна.