150 років Періодичної системи елементів Д.І.Менделеєва
Цього року відмічається 150-та річниця відкриття видатним вченим Дмитром Івановичем Менделеєвим Періодичного закону хімічних елементів. ООН та ЮНЕСКО проголосили 2019 рік Міжнародним Роком Періодичної Системи Елементів Менделеєва (IYPS - 2019) .
Періодична класифікація елементів була запропонована в 1869 році Дмитром Івановичем Менделеєвим, видатним вченим - хіміком. Він винайшов, що розставляючи відомі елементи в порядку збільшення відносної атомної маси, їх хімічні та інші властивості регулярно повторюються. Він розробив зручну та компактну таблицю яка, до того ж, дозволяла передбачувати властивості ще невідомих елементів. У 1871 році він розробив більш адекватну версію таблиці, де залишив пропуски, сподіваючись, що вони будуть свого часу заповнені елементами, ще невідомими і передбачив з надзвичайною точністю властивості таких елементів, які було незабаром відкриті: це галлій, скандій і германій.
Він також передбачив четвертий відсутній елемент з відносною атомною масою близько 100. Цевиявився технецій - найлегший елемент, який не має стійких ізотопів. Передбачення Менделеєва були підтверджені бельгійським хіміком-аналітиком Жаном Севре Стасом, який виконав найбільш точні на той час вимірювання відносних атомних мас деяких елементів.
За це відкриття Менделеєв, разом із Лотаром Майєром, отримав медаль Деві – нагороду Лондонського Королівського Товариства.
В 1895 році Менделеєв був обраний членом Міжнародного Комітету по Мірах та Вагах (CIPM) як директор Головної Палати Мір та Ваг Російської імперії, на посаду якого він був призначений у 1892 році. Йому був одностайно наданий статус Почесного члена СІРМ по його відставці в 1901 році.
Його пропозиція визначити одиницю об’єму один літр через масу чистої води величиною один кілограм за максимальної густини (при температурі 4°С), була одностайно прийнята СІМР у 1897 році та скасована лише у 1964 році в зв’язку із визначенням одиниці об’єму, як похідної з простежуваністю до одиниці довжини.
Д.І. Менделеєв організував та здійснив міжнародні звіряння національних еталонів основних одиниць вимірювання між Росією, Францією та Великобританією у 1897 році, результати яких були представлені того ж року на 20-му засіданні СІРМ.
Саме завдяки великому вченому Д.І.Менделеєву метрологію почали розглядати як науку, яка допомагає людству рухатися вперед у своєму науково-технічному розвитку.
(За матеріалами прес-релізу Міжнародного Бюро Мір та Ваг)