ПРОДАЖ ТОВАРУ МАЄ ЗДІЙСНЮВАТИСЯ ПОВНОЮ МІРОЮ, ТОЧНОЮ ВАГОЮ І РАХУНКОМ

Здавалося б, це аксіома, але за результатами моніторингу, проведеного спеціалістами управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами, вимушені констатувати, що наразі деякі несумлінні суб’єкти господарювання намагаються цей постулат спростувати шляхом навмисного обважування покупців та використання неповірених засобів ваговимірювальної техніки (гир, торговельних механічних та електронних ваг).

Існують різні способи обману, але головне, що повинен пам’ятати покупець - бути уважним. Якщо стежити за діями продавця, не відволікатися на розмови по телефону або самому підрахувати вартість товару, навряд чи продавець стане ризикувати і обманювати покупця.

Найчастіше продавці ставлять ваги не рівно, а під кутом. Ви цього можете не помітити, бо ваги заховані за товаром. Вам повідомляють тільки кінцеву вартість. Попросіть показати вам ваги під час зважування. Необхідно переконатися, що на циферблаті встановлено «0».

Враховуйте, що набагато простіше обрахувати покупця, який купує відразу кілька позицій. І якщо продавець при цьому називає вагу і вартість товарів, то вже на третьому мало хто зможе запам’ятати, яка вага і яка вартість були першого товару.

Слідкуйте, щоб продавець важив все, не поспішаючи. Якщо вам здається, що продавець зважує товар поспіхом, це ознака того, що він точно щось мудрує. Іноді продавець відволікає покупця бесідою, пропонує взяти ще щось з його товару, поки він зважить обраний. Або різко кидає товар на ваги і тут же знімає, щоб покупець не встиг помітити вагу товару. У таких випадках, напевне, буде кращим купувати в іншому місці.

Якщо ж у вас виникли сумніви щодо правильності зважування товару, використовуйте контрольні ваги, які є на ринках та у магазинах. Споживач має право перевірити точність ваги відпущеного товару. Контрольні ваги повинні розміщуватися в окремо відведеному та доступному місці для споживачів. Не йдіть без переважування.

Особливе занепокоєння викликає те, що останнім часом на ринках та ярмарках суб’єкти господарювання масово використовують вагові побутові пристрої невідомих виробників, які фальсифіковані під ваги торгового призначення, і які відповідно до вимог законодавства, заборонені для використання.

Пам’ятайте, всі ваги повинні бути опломбовані.

Також, при здійснені суб’єктами господарювання торговельно-комерційних операцій та розрахунків між покупцем (споживачем) і продавцем з використанням неавтоматичних зважувальних приладів (ваг) масово використовуються несертифіковані торговельні електронні ваги, технічні ваги та електронні платформні ваги китайського виробництва, перероблені ваги, ваги з ознаками зовнішнього втручання, які є основним інструментом для здійснення продавцями шахрайських дій при зважуванні товарів.

Такі ваги не мають:

  • маркування компанії-виробника, зокрема, найменування, серійного номера та адреси виробника;
  • знака відповідності;
  • додаткового метрологічного маркування;
  • експлуатаційної документації;
  • сертифіката електробезпеки;
  • технічної документації;
  • декларації виробника;
  • повірочного тавра, тавра-етикетки або свідоцтва про повірку.

Таким чином, зазначені ваги не відповідають технічним вимогам, які встановлені Технічним регламентом щодо неавтоматичних зважувальних приладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1062, вимогам Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 05.06.2014 № 1314-VIІ та державним стандартам України.

В багатьох випадках зважування товарів дійсна похибка ваг в 10-20 разів перевищує границі допустимої похибки. Особливе занепокоєння викликає те, що велика кількість ваг, що використовуються суб’єктами господарювання при проведенні торговельно-комерційних операцій та розрахунків між покупцем (споживачем) і продавцем, не відповідають вимогам з електробезпеки через те, що конструкція зважувального приладу під’єднаного до електричного живлення та не забезпечує захист людини від дотику до струмопровідних частин, що може призвести до ураження продавця або покупця електричним струмом.

На сьогоднішній день використання дешевих неякісних ваг набуло масового характеру і переростає в соціальну проблему. Ці так звані засоби вимірювальної техніки не мають захисту від несанкціонованого доступу до органів регулювання ваг, що дозволяє їх налаштовувати на обвіс, тобто обманювати покупців, що в свою чергу, сприяє поширенню шахрайства в сфері торгівлі.

Виходячи з вищенаведеного, рекомендуємо:

  • споживачам бути уважними, здійснюючи покупки товару, що підлягає зважуванню;
  • уникати зважування товару на вагах невідомого походження, з відсутнім маркуванням та повірочним тавром, які мають зовнішні пошкодження або ознаки переробляння;
  • вимагати від суб’єктів господарювання документи, які підтверджують проходження засобами вимірювання періодичної повірки;
  • юридичним особам та фізичним особам-підприємцям, які здійснюють торгівлю з використанням зважувальних приладів, дотримуватися правил торгівлі та відмовитися від використання ваг, які не відповідають метрологічним вимогам.

Наголошуємо, що під час проведення торговельно-комерційних операцій забороняється використовувати несправні, перероблені засоби вимірювальної техніки або такі, що не пройшли періодичну повірку.

Також, звертаємо увагу суб’єктів підприємницької діяльності на те, що використання несправних або таких, що не пройшли періодичну повірку ваг для розрахунків між покупцем і продавцем є порушенням Законів України «Про захист прав споживачів», «Про метрологію і метрологічну діяльність».

Уся вимірювальна техніка, яка використовується при торговельно-комерційних операціях, потрапляє у сферу законодавчо регульованої метрології, а суб’єкти підприємницької діяльності, котрі використовують засоби вимірювальної техніки, несуть персональну відповідальність за їх відповідність технічним, експлуатаційним та іншим нормам. 

Про те, як і де можливо здійснити повірку ваг – у матеріалі Суспільне Суми.

http://www.dpss-sumy.gov.ua/sites/default/files/News_20230309_1_2.mp4