Щоб Україна жила за найвищими стандартами!

НОВІ СТАНДАРТИ ЖИТТЯ

Україна у XXI столітті є державою, що динамічно розвивається і прагне більш активно включитися у світові суспільно-економічні процеси, інтегруватися в європейське співтовариство. Така спрямованість розвитку потребує нових підходів до використання економічного потенціалу регіонів, що забезпечить досягнення якісно нового рівня ефективності і конкурентоспроможності економіки та життя населення, тобто нових стандартів життя.

З проханням поінформувати стосовно специфіки діяльності підприємства, його ролі і місця в масштабах Сумської області ми звернулися до керівника підприємства, яке має безпосереднє відношення до стандартів, – генерального директора ДП «Сумський регіональний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» Хярма Віктора Миколайовича:

- У кожного підприємства є своя місія. Яка місія ДП «Сумистандартметрологія?»

Наше підприємство пройшло довгий час становлення, довжиною у 87 років: від Сумського обласного повірочного управління з відділенням у Конотопі, створеного у далекому 1935-му, до нинішнього «Сумського регіонального науково-виробничого центру стандартизації, метрології та сертифікації» - підприємства, що здатне проводити роботи і надавати послуги практично в усіх галузях діяльності суб'єктів господарювання. За цей час ДП «Сумистандартметрологія» не лише змінилося якісно і кількісно, а й оновило свій імідж. Ми перестали бути палицею, якою лякали раніше керівників підприємств і організацій, а стали повноцінними партнерами бізнесу.

Роль стандартизації та метрології стають особливо актуальними напередодні вступу України до СОТ, адже «наша якість повинна бути конкурентоспроможною». А забезпечити якість можуть тільки ці сфери, які документально і об'єктивно підтверджують якість пропонованих товарів і послуг, вимірюють і порівнюють свої досягнення зсвітовими показниками.

Світ навколо нас дуже швидко змінюється, і щоб не опинитися в економічному колапсі, а вийти на нову якість свого розвитку, ми повинні запустити нову модель розвитку, інвестувати ресурси в країну, почати нарешті створювати новий власний продукт, до того ж конкурентоздатний.

Багатофункціональні і максимально корисні

Вікторе Миколайовичу, я так розумію, останнім часом підпорядковане Вам підприємство, як й інші регіональні центри стандартизації, більше не «стоїть на сторожі» якості виробленої продукції – цю функцію держава залишила виключно управлінням у справах захисту прав споживачів. Не жалкуєте, що втратили функцію здійснення обов’язку державного нагляду за додержанням стандартів, норм і правил?

Абсолютно. Знаєте, у сучасних умовах, немає потреби дихати у потилицю виробнику і слідкувати за кожним його кроком. Адже вони самі, у першу чергу, зацікавлені у якості своєї продукції. Відомі бренди ні в якому разі самі не хочуть, щоб на їхньому незаплямованому імені з’явилися цяточки, навіть у вигляді негативних відгуків у соціальних мережах, не те що тавро від контролюючих органів. У нашого ж підприємства і без того своїх завдань вистачає.

Взагалі діяльність ДП «Сумистандартметрологія» щодо забезпечення єдиної державної політики в галузі стандартизації, метрології та сертифікації спрямована на підтримку вітчизняного товаровиробника , підвищення конкурентоспроможності української продукції на ринку, забезпечення споживачів якісними товарами та послугами. Якщо говорити ж говорити більш детально, то центр уповноважений здійснювати повірку (калібрування) та державні випробування засобів вимірювальної техніки, атестацію вимірювальних лабораторій у Державній метрологічній системі. Ми проводимо роботи з сертифікації продукції і послуг, в т.ч. імпортної продукції, здійснюємо сертифікацію систем управління у державній Системі сертифікації УкрСЕПРО, маємо акредитовану випробувальну лабораторію. Свою основну задачу ми бачимо у тому, щоб бути максимально корисними промисловим підприємствам, установам, організаціям, підприємцям та споживачам.

Між іншим

Національним органом України з сертифікації засвідчено, що система управління якістю стосовно надання ДП «Сумистандартметрологія» послуг із стандартизації, метрології, сертифікації та випробувань відповідає вимогам міжнародного стандарту ДСТУ ІSО 9001.

Сьогодні «Сумистандартметрологія» є госпрозрахунковим підприємством і змушене самостійно фінансувати себе. Наскільки ефективною була його діяльність за останній рік?

У 2013-му валовий обсяг наданих нами послуг склав 18 мільйонів гривень – починаючи від найдрібніших послуг для фізосіб –підприємців (наприклад, повірки вагів і гир) до комплексної пакетної допомоги у тому, аби поставити продукцію «на конвеєр», провести її випробування і сертифікацію, атестувати обладнання або навіть цілу лабораторію. Наприклад, цього року за допомогою наших науковців була проведена атестація найбільшого в Європі випробувального стенда на АТ «Сумський завод «Насосенергомаш». Серед наших постійних партнерів – СМНВО ім. Фрунзе, нафтогазові, фармацевтичні підприємства області, представники агропромислової галузі. А чи замислювалися Ви, наскільки важливою є точність вимірювань в медицині? Гарантувати її можна лише періодично звіряючи медичні прилади та установки з еталонами – засобами вимірювань найвищої точності та з атестованими стандартними зразками. Тож ця галузь – наш постійний клієнт, адже відомо, що лише при правильному діагнозі можна призначити вірне лікування. Взагалі-то важко знайти підприємство в області, яке хоч раз не зверталося до нас по допомогу. І доволі часто нам доводиться грати роль «третьої сторони» між надавачами послуги і споживачами. Це стосується, в першу чергу, повірки газових та електролічильників, з якими найбільше полюбляють хитрувати наші вигадливі співвітчизники.

Сучасному виробництву – нові стандарти

Наразі в Україні триває реформа технічного регулювання, тобто уся продукція та процеси, пов’язані з її виготовленням мають відповідати вимогам технічних регламентів. Тож ДП «Сумистандартметрологія», я так розумію, має безпосереднє відношення до проведення цієї реформи?

Без сумніву, кожен виробник зацікавлений у просуванні своєї продукції на ринку. При цьому виникає декілька основних проблем: аби продукція була якісною, безпечною для споживача, і головне – щоб її можна було б реалізовувати не тільки на національному ринку. Основним інструментом вирішення цих проблем є технічний регламент. Істотну роль у технічному регулюванні покликані зіграти національні стандарти, гармонізовані з міжнародними стандартами та європейськими нормами. Законодавством України встановлено можливість їх застосування на добровільній основі для дотримання обов’язкових вимог технічних регламентів. Однак підприємства чудово розуміють, що від цього залежить їх конкурентоспроможність не стільки на внутрішньому, скільки на зовнішніх ринках. Втім далеко не всі мають можливості утримувати фахівців з розробки та погодження технічних умов, тож ці послуги для товаровиробників виконуємо ми: надаємо підприємствам допомогу у підвищенні якості та конкурентоспроможності продукції, що випускається в Сумському регіоні. Співпраця охоплює широкий спектр питань від впровадження нових технологій і до забезпечення якості та безпеки харчових продуктів.

Термін ISO сьогодні у сфері стандартизації та сертифікації - один з основних. В Україні діє національний стандарт ДСТУ ISO 9001:2009. Як ви оцінюєте потенціал цього стандарту в плані розвитку прикордонного та міжрегіонального співробітництва ?

- На мій погляд , ISO - сертифікація - це дохідна інвестиція в майбутнє будь-якої компанії . Адже перед будь-якою компанією рано чи пізно постає ряд питань: як мінімізувати витрати , забезпечити відповідність якості продукції споживчим очікуванням , заручитися підтримкою банків, залучити інвесторів? Впровадження на підприємстві сучасної системи управління якістю дозволяє всі ці завдання успішно вирішити.

У чому перевага підприємства , який має сертифікат ISO ?

Сертифікація ISO - це процедура перевірки відповідності системи управління якістю міжнародному стандарту ISO: 9001 - 2008. Наявність сертифікату ISO свідчить про надійність і добротності компанії. Тому сьогодні відповідність вимогам ISO 9001 - це той мінімальний рівень, який забезпечує вихід на зовнішній ринок. А сертифікація ISO - вкрай бажана процедура для будь-якої перспективної компанії, що розвивається, тому що позитивний ефект від наявності сертифікату ISO незаперечний.

До того ж, впроваджуючи систему управління якістю і отримуючи сертифікат відповідності, підприємство не просто отримує документальне підтвердження стабільності та прозорості бізнесу, а досягає цілого ряду практичних ефектів: підвищує свою додаткову вартість, конкурентоспроможність, скорочує витрати , поліпшує умови роботи співробітників фірми і свій імідж, розширює можливості отримання державних замовлень і виходу на світовий ринок.

До того ж, з 1 січня 2006 р. система НАССР є обов'язковою для європейських виробників харчових продуктів і кормів. Така ж вимога пред'являється і до підприємств-експортерів , у тому числі і до українських підприємств .
ДП «Сумистандартметрологія» проводить всі можливі види сертифікації, так що в цьому сенсі ми надаємо максимальне сприяння підприємствам і, тим самим , сприяємо розвитку прикордонного, міжрегіонального та міжнародного співробітництва.

Кращі серед кращих …

Вікторе Миколайовичу, протягом останніх років на Ваше підприємство покладена державою ще одна функція, напевне, дуже відповідальна, але й почесна – визначати кращих з кращих товаровиробників свого регіону, та й України в цілому…

Ви маєте на увазі конкурс «100 кращих товарів України»? Це єдиний державний конкурс, який дає змогу споживачам зробити правильний вибір серед різноманіття товарів та послуг, а підприємствам – отримати достойну оцінку своєї продукції. Тож ми горді тим, що маємо безпосереднє відношення до його організації. Цей конкурс 2013 року вже відзначив свій 10-літній ювілей. Регіональний етап ми проводимо вже традиційно у виставковому центрі «Іллінський» Сумської торгово-промислової палати. І хочу зазначити, що такий рівень, який демонструємо ми на Сумщині, показують лише одиниці. До речі, ми були піонерами в організації он-лайн трансляції з виставки в ефірі обласного телебачення і соціальних мережах. Щороку на національний етап від Сумщини ми делегуємо близько десятка підприємств, і вже традиційно більша їх частина стає переможцями. Цього року кращими з кращих Україна визнала сумську «Керамейю», підприємство «Сумбуд», вітражну студію «Вікторія», Роменський завод продтоварів, охтирську «Славну», ПАТ «Сумихімпром», ТОВ «Вітчизна» і Шосткинський завод «Імпульс». Саме завдяки таким товаровиробникам наш регіон вкотре доводить, що бізнес на Сумщині успішно розвивається, не в останню чергу завдяки колосальній підтримці з боку обласної влади і різних державних структур.

Публікація у віснику Сумської торгово-промислової палати «Ділові новини», № 4, грудень 2013 р.