Всесвітній день метрології

ВИМІРЮВАННЯ ТА ГЛОБАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА ПРОБЛЕМА

Послання директора Міжнародного Бюро мір та ваг Мартіна Мілтона з нагоди Всесвітнього дня метрології — 2014

Доступність різних джерел енергії є життєво необхідною у нашому повсякденному житті. Процвітання промисловості,торгівлі та забезпечення якості нашого життя залежать від безпечної, надійної та доступної енергії.

Проблема забезпечення постійно зростаючого попиту на енергію разом із одночасним контролем витрат та мінімізацією збитків, що завдаються Землі, спричинила розробку нових джерел енергії та підвищення ефективності їх використання. Цей прогрес є можливим лише завдяки тому, що постачальники і споживачі енергії мають можливість доступу до всесвітньо визнаної бази вимірювань енергії в усьому розмаїтті її форм.

Наприклад, вимірювання є основою для:

- споживачів при порівнянні цін різних постачальників енергії;

- промисловості при підрахунках рентабельності використання нових джерел енергії;

- дослідників при обґрунтуванні своїх вимог до нових технологій в енергетиці.

Усе це є можливим завдяки доступу до всесвітньої системи вимірювань, яка виникла завдяки Метричній конвенції і на цей час базується на Міжнародній системі одиниць (SI).

Вимірювання енергії завжди було однією із центральних проблем, вирішення якої привело до формування системи основних та похідних одиниць. Необхідність вимірювання температури, електрики та світла, що обумовлюється необхідністю кількісного визначення джерел енергії, спричинила введення таких одиниць, як кельвін, ампер і кандела, кожна з яких є основною одиницею системи (SI).

Перші методи вимірювання температури, електрики та світла було розроблено в 19 столітті для забезпечення потреб промислової революції, що базується на використанні вугілля та газу. За нашого часу проблема вимірювання нових форм енергії продовжує надихати на нові дослідження у сфері метрології. Наприклад, національні метрологічні інститути в усьому світі працюють над розробкою сучасних методів:

- забезпечення точності вимірювань ефективності сонячних фотоелектричних технологій;

- збільшення терміну експлуатації та поліпшення характеристик матеріалів, що використовуються у вітрових і хвильових енергетичних системах;

- валідації нових підходів щодо зменшення викидів шкідливих речовин від електростанцій;

- підтримки складних комерційних операцій, що відбуваються у сучасних електромережах.

Ці дослідження включають до себе співпрацю між інститутами різних країн, а їхні результати закладають і зміцнюють існуючу інфраструктуру для міжнародного визнання вимірювань. Таким чином, метрологічна спільнота робить свій внесок у світові зусилля щодо розв’язання глобальної енергетичної проблеми.

«Український метрологічний журнал», 2014, № 1