РОЗ’ЯСНЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО АГЕНСТВА З ПИТАНЬ ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ ЩОДО ВИКРИВАЧІВ
05.11.2020 р. Верховна Рада України ухвалила у першому читанні проект Закону 3450 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту викривачів. Прийняття цього закону дасть можливість викривачам надавати повідомлення про корупцію через єдиний портал, який забезпечить:
- швидкий та зрозумілий порядок повідомлення про корупцію;
- викривачі зможуть повідомляти про корупцію в одному вікні на одному сайті, не шукаючи канали в
різних державних органах;
- високі стандарти захисту інформації, яка отримується від викривачів;
- єдиний підхід до розгляду повідомлень;
- зменшення ризиків несанкціонованого доступу до повідомлень, отриманих від викривачів.
Кожен українець, іноземець чи особа без громадянства може повідомити про факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень чи інших порушень закону «Про запобігання корупції».
Законодавство України розрізняє заявників та викривачів. У чому різниця?
Будь-яка людина може повідомити про корупцію, якщо переконана, що її інформація є достовірною. Але не завжди той, хто повідомив про корупцію, є викривачем.
Викривач – це особа, яка надає достовірну інформацію про корупційне правопорушення, якщо ця інформація стала їй відома під час її трудової, професійної, господарської, громадської діяльності.
Відмінності між викривачем та заявником полягають у тому, що:
1. Закон України «Про запобігання корупції» має вимоги до джерела, з якого викривачу стала відома інформація про корупцію. Джерелом інформації може бути:
- трудова і професійна діяльність – тобто, коли про корупційні правопорушення дізнаються під час роботи,
- господарська діяльність,
- громадська діяльність,
- наукова діяльність,
- проходженням служби чи навчання,
- участь у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.
2. Викривач володіє фактичними даними про обставини правопорушення: місце вчинення правопорушення, час його вчинення, особу, яка вчинила корупцію. Ця інформація може бути перевірена і підтверджує можливе вчинення корупції. Також можна надавати документи, які підтверджують вчинення злочину.
3. Викривач повідомляє про корупцію, використовуючи передбачені законом способи. Про ці способи йдеться у Законі України “Про запобігання корупції” (https://bit.ly/corrprevention).
Отже, якщо особа, що повідомила про корупційне порушення, дотрималася трьох умов, вона вважається викривачем. Якщо ж хоча б один з пунктів не врахований під час повідомлення про корупцію – особа є заявником.
Детальніше про викривачів можна дізнатися у роз’ясненні НАЗК за посиланням: https://bit.ly/3esrnxO
Роз’яснення НАЗК від 14.07.2020 № 7 «Щодо особливостей перевірки повідомлень про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» можна дізнатись за посиланням: https://nazk.gov.ua/wp-content/uploads/2020/10/Rozyasnennya-osoblyvosti-rozglyadu-povidomlen.pdf
Роз’яснення НАЗК від 26.10.2020 р. № 10 «Щодо правового статусу викривача у кримінальному провадженні» детально за посиланням: https://nazk.gov.ua/wp-content/uploads/2020/10/Vykryvach-9AD09FD09A.pdf
Роз’яснення НАЗК від 09.07.2020 № 6 "Щодо надання викривачам безоплатної вторинної правової допомоги" https://wiki.nazk.gov.ua/wp-content/uploads/2020/10/Rozyasnennya-nadann
В ДП «Сумистандартметрологія» канал для повідомлень викривачами про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень - (0542) 333-253
Електронна адреса -antikor@gcsms.com.ua